04. Mezőgazdasági program

04. Mezőgazdasági program

önkormányzat programegyeztetés békés

Békés életében a mezőgazdaság kiemelt szereppel bír. A gazdák és a kiskertek művelői olyan óriási mértékű tudást és értéket halmoztak fel, amelyet nem szabad hagyni feledésbe merülni. Hiszem, hisszük, hogy városunk és környékének adottságai alapján a jövőben is komolyan alapozhatunk az agráriumra.Bár az ágazat működése alapvetően független az önkormányzattól, mégis feladatunknak tekintjük ennek a területnek a fejlesztését is, minden erőnkkel azon leszünk, hogy segítsük a mezőgazdaságban dolgozókat.

  1. A helyi termékek helyzetbe hozása, népszerűsítése

- Elsődleges célunk, hogy segítsük a helyi termékek iránti kereslet növekedését, a helyi termékek népszerűsítését, hogy azokról minél többen tudjanak városunkban és annak környékén.

- Ennek érdekében egyeztetni fogunk a helyi közélelmezés vezetőivel, illetve lehetőségek szerint a területen dolgozó helyi vállalkozásokkal. Bízom benne, hogy tudunk olyan kapcsolódási pontokat találni, amelyek valamennyi fél megelégedésére szolgálnak, és egy közös munka alapját képezhetik.

- A civil hónaphoz hasonlóan a helyi termelőket bemutató hónap szervezésére teszek javaslatot. A városi honlapon, a Városházi Krónikában egyaránt igyekszünk majd bemutatni a helyi termelőket, terményeket, termékeket. Egyeztetni fogunk a helyi médiumok képviselőivel, hogy mindez milyen módon történhet.

- Természetesen önkéntes alapon kistermelői szaknévsort, adatbázist hozunk létre, amiből a lehetséges vásárlók pontos információkat kaphatnak majd arról, hogy a mezőgazdasági terméket kinél, mikor és hol vehetik meg. Az oldalt propagálni, népszerűsíteni fogjuk a városban és tágabb környezetünkben. Tudjuk, hogy a békési termékek egészen kiválóak, de jó bornak is kell a cégér, ezért mindent megteszünk, hogy minél többekhez juttassuk el ennek a hírét.

- Több javaslatot kaptunk a helyi értékesítés legfőbb színterének számító piac további átalakításával kapcsolatban. Ígérjük, hogy évről évre tenni fogunk azért, hogy még komfortosabb környezet várja a termelőket.

- Ha a termelők is egyetértenek, bevezetjük a Békési Termék védjegyet, ami egyszerre védené és népszerűsítené a portékákat. A feltételeket a Békési Kisgazdakör és helyi szakértők dolgozzák majd ki, ők határozzák meg a szabályokat. Fontosnak tartjuk, hogy segítsük azokat, akik helyben termelt vagy készített termékeket akarnak vásárolni, ezzel egyúttal segítve a helyi termelőket.

  1. Az infrastruktúra

- Mint korábban említettem, tervezzük a piaci további átalakítását, a termelők, árusok igényei szerint. 

- A külterületi utak karbantartására folyamatos figyelmet fogunk fordítani.

- Kezdeményezzük egy olyan „Külterületi tanács” felállását, amelyet a külterületen élők alkotnának. Így naprakész információkat kapnánk arról, hogy mire van szükségük. Nem mások mondanák meg, hogy milyen problémák megoldására van szükségük, hanem természetesen ők maguk.

- Ebben az esetben is valamennyi olyan pályázaton részt kívánunk venni, amelyek segíthetik a külterületek fejlesztését – legyen szó útfelújításról, új kutak létesítéséről, egyéb beruházásokról.

- Vizsgáljuk a locsolás lehetőségének kiterjesztését.

  1. A hagyományok megőrzése

- Biztos vagyok benne, hogy a hagyományok megőrzése a mezőgazdaság megmaradásának egyik záloga. Éppen ezért újabb kezdeményezések elindításában gondolkodunk. Ebben legfőbb partnerünknek a Békési Kisgazdakört tekintjük.

- Városunkban óriási hagyományai vannak a disznótoroknak, a kolbászkészítésnek. Ám idén lesz elsőként olyan nagyszabású gasztronómiai rendezvény, amely ez utóbbit állítja a középpontba.

- Éppen ezért minden januárban szeretnénk, ha Békési disznótor néven újabb program indulna, aminek legfőbb szerepe az lenne, hogy megmutassuk a következő generációknak miként is zajlottak a hagyományos disznótorok, milyen ételek készültek.

- Támogatni fogjuk a Békési Kisgazdakör aratáshoz  kapcsolódó rendezvényét. Minden megteszünk azért, hogy minél többen ismerjék meg ezt a tradíciót.

- A szilva városunk jellegzetes, messze földön híres gyümölcse. Szeretnénk, ha nem csak a környező településeken, hanem nálunk is lenne ahhoz kapcsolódó rendezvény, ahol a fiataloknak és minden érdeklődőnek megmutatnánk, hogyan készül a szilvalekvár, a cibere és mitől jó a szilvapálinka.

- Ugyancsak támogatni fogjuk a Békési Kisgazdakör szüreti mulatságát.

- Tovább szeretnénk fejleszteni a békési Tündérkertet, ahol őshonos gyümölcsfajták kaptak helyet. Rendhagyó órákat, rendhagyó foglalkozásokat szervezünk óvodásoknak, iskolásoknak. Bízunk abban, hogy a gyerekek nyitottak a kezdeményezésre.

- Szeretnénk, ha az iskolások és az óvodások mindegyike eljutna egy-egy termelőhöz, megismerné, hogy milyen kemény munkát végeznek.

  1. A biztonság

- A rendőrség, a polgárőrség, a mezőőrök és a leendő külterületi tanács bevonásával meghatározzuk, hogy miként lehetne biztonságosabbá tenni a külterületek, a kiskertek, a mezőgazdasági területek környékét, hogy csak az arasson, aki vetett is.

- Amennyiben szükséges, erősíteni fogjuk a járőrszolgálatot a polgárőrséggel együttműködésben.

- Pályázati támogatásból, de akár önerőből újabb térfigyelő kamerákat fogunk felszerelni a mezőgazdasági területekre vezető és persze onnan kivezető utak mellé. Mindez a megelőzést és az esetleges lopások elkövetőinek kézre kerítését is segíti majd.

 

Mi Békésért Vagyunk!

Előző Cikk Következő Cikk