15. Vállalkozásfejlesztés

15. Vállalkozásfejlesztés

önkormányzat programegyeztetés békés

A vállalkozások fejlesztésében és a közvetlen munkahely-teremtésben az önkormányzatoknak viszonylag korlátozottak a lehetőségeik, de – és ezt nagyon fontosnak tartjuk hangsúlyozni – minden tőlünk telhetőt meg kell tennünk a fejlesztések, beruházások érdekében. Mindez komoly háttérmunkát, több helyi szereplő tevékenységének összehangolását, eredményes városmarketinget és nagyszabású összefogást is igényel.

– Az önkormányzattól kevéssé függő tényezők közé sorolható a közlekedési helyzet, a megközelítés javítása, a Budapest és a nagyobb városok irányába történő közlekedés erősítése. Ezen a területen minden lobbierőnket latba fogjuk vetni, ahogy eddig is megtettük, ha kell, más településekkel összefogva fogunk kiállni érdekeinkért.

- A békési, megyei érdekérvényesítésnek, így országgyűlési képviselőnk, Dankó Béla munkájának is fontos szerepe van abban, hogy nagy erővel zajlik az évtizedek óta várt M44-es gyorsforgalmi út építése. Talán mire ezt a programot olvassák, már át is adták az elsőként elkészült, Tiszakürt és Kondoros közötti szakaszt. Nagyon fontos megjegyeznünk, hogy ezt az Orbán Viktor miniszterelnök vezette kormány kezdte és vitte végig. Az első kormány, amelynek tagjai nem ígérgettek, hanem valóban tettek térségünk legfontosabb problémájának enyhítése érdekében.

- Az M44-es megépítése lehetőség. Bár sem a Békés-Békéscsaba, sem a Békés-Murony-Kamut-Kondoros szakasz nem önkormányzati tulajdonú, de folyamatosan tenni fogunk azért, hogy mindkét szakaszt a lehető legjobban tartsák karban, lehetőség szerint minél több rekonstrukciós munkát végezzenek el az üzemeltető Magyar Közút szakemberei az adott részeken. Ez Békés megközelítése szempontjából rendkívül lényeges, és a már működő vállalkozások és a potenciális befektetők számára is nagyon fontos szempont.

- Ezekben a hetekben jelölik ki az M47-es leendő nyomvonalát Debrecen irányába. Végig azt az álláspontot képviseltük, hogy a leendő útnak Békéshez a lehető legközelebb kell elhaladni. Abban bízunk, hogy ezt a törekvésünket, aminek érdekében más településekkel is összefogtunk, siker koronázza majd. Ebben az esetben az M44-es, majd az M47-es is városunktól elérhető közelségben fut majd. Megközelíthetőségünk, Budapest, Debrecen és Szeged elérhetősége is jelentősen javul. Ezzel a munkahely-teremtéshez szükséges legfontosabb kérdés megoldódik.

- Természetesen a közlekedés önmagában nem elegendő. Éppen ezért újabb lépéseket fogunk tenni a vállalkozások segítése érdekében.

- A Vállalkozói Alap továbbra is rendelkezésre áll majd.

- Minden évben felmérjük a helyi vállalkozások szakember-igényeit. Mindenki előtt ismert, hogy a munkaerőpiac akár hónapról hónapra is változik, éppen ezért elengedhetetlen, hogy erre reagáljunk. A szakember igényeket összesítjük, azokból adatbázist készítünk. Havonta, kéthavonta hírlevelet készítünk a 14-18 éves korosztály számára a lehetőségekről.

- Folyamatosan tartjuk kapcsolatot elsősorban a békési általános és középiskolákkal, igyekszünk megismertetni a helyi vállalkozásokkal őket. A szakirányú képzésekre mind a fiatalok, mind a fiatal felnőttek figyelmét fel fogjuk hívni.

- A vállalkozások számára rendkívül fontos a helyi infrastruktúra. Itt köszön vissza, hogy minden mindennel összefügg. Ebből a szempontból is nagyon lényeges az utak és a járdák fejlesztése, felújítása, építése. Novemberben a képviselő-testület elé terjesztjük járda- és útépítési, valamint – felújítási programunkat. Azt jövőre elkezdjük végrehajtani.

- Az elmúlt időszakban számos vállalkozóval, céggel egyeztettünk. Felmerült egy újabb inkubátorház kialakításának igénye, illetve ipari terület kijelölése. Ebbe az irányba is lépéseket fogunk tenni. Keresni fogjuk ehhez a megfelelő pályázati lehetőségeket.

- A helyi termékek számára – természetesen a jogi és erkölcsi keretek között – elsőbbséget biztosítunk. A fejlesztések esetében ugyancsak a már említett jogi és erkölcsi keretek között élvezzenek elsőbbséget a helyi vállalkozások. Ezek a cégek, vállalkozók helyben foglalkoztatnak munkaerőt, nagy szükség van rájuk.

- Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot a munkaügyi központtal, illetve új néven a foglalkoztatási főosztállyal. Ha szükséges együtt, a járási hivatallal, a Békés Megyei Kormányhivatallal közösen reagálunk a folyamatokra.

- Kiadványt hozunk létre a helyi szolgáltatók számára, hogy a békési emberek tudják, hogy kihez fordulhatnak ügyes-bajos dolgaikkal. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a saját eszközeinkkel hozzájáruljunk ahhoz, hogy a helyi emberek, a lakosság helyben rendelje meg a szolgáltatásokat.

- Minden lehető eszközzel igyekszünk felhívni a figyelmet Békés értékeire. Hisszük, hogy olyan emberek, olyan szakemberek élnek a városunkban, akik ezt megérdemlik. Fejlesztéseinkről, a városban rejlő lehetőségekről igyekszünk a lehető legszélesebb rétegek számára, a Dunántúlon, akár a határokon túl is tájékoztatást adni.

- Megbízottunk folyamatosan tartani fogja a kapcsolatot a Békés Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával, és a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével. Ott leszünk a helyi és az országos rendezvényeiken, népszerűsítjük a várost. Prospektust fogunk készíteni, amiben a lehetséges befektetők számára bemutatjuk a várost.

- Az önkormányzat a jogi keretek között minden segítséget a lehető leggyorsabban és legrugalmasabban meg fog adni a vállalkozások számára egy-egy fejlesztés vagy ügyintézés során. Ez a célkitűzés a jelenlegi és a leendő vállalkozók esetében nagyon fontos. Munkatársainktól kérjük és el is várjuk mindezt.

– Programunk fontos része tehát, hogy ösztönözzük a városban újonnan indított, illetve ide beköltözni szándékozó vállalkozások fejlesztéseit. Attraktív vállalkozói környezet kialakítása és természeten megtartása az elképzelésünk.

- Más településeken már működő mintára az újonnan induló vagy betelepülő vállalkozások számára az indulást vagy betelepülést követő két évben a befizetett helyi iparűzési adó 30-50 százalékának megfelelő mértékű vállalkozásfejlesztési támogatást nyújt az önkormányzat.

– Azon vállalkozások részére, akik a városban található legalább 10 éve beépítetlen ingatlanon új, vállalkozási célú épületet, építményt létesítenek, és azon ipari, kereskedelmi, valamit szolgáltató tevékenységet végeznek majd, a működés elkezdését követő két évben ugyancsak a befizetett helyi iparűzési adó 50 százalékának megfelelő mértékű vállalkozásfejlesztési támogatást nyújt az önkormányzat.

– Természetesen nem feledkezünk meg a helyi cégekről és vállalkozásokról sem. Vizsgáljuk, hogy miként lehetne csökkenteni a helyi adókat segítve ezzel munkájukat.

Mi Békésért Vagyunk!

Előző Cikk Következő Cikk