09. A “Körösök” program

09. A “Körösök” program

önkormányzat programegyeztetés békés

Az elmúlt években megélénkült az aktív, vízi és kerékpáros turizmus városunkban, illetve térségünkben. A visszajelzések kedvezőek, a fiatalok és az idősebbek egyaránt megszerették a különleges természeti környezetet, a táj háborítatlanságát, az Amazonas-feelinget.

Önmagában azonban ez nem elegendő, hiszen a látogatók számos igényt is megfogalmaztak, amelyek elengedhetetlenül szükségesek ahhoz, hogy állandóan visszatérő vendégként köszöntsük a hozzánk látogatókat. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a fejlesztések ne csak a potenciális turistákat szolgálják majd, hanem legalább ennyire lényeges, hogy a békésiek számára is minőségi kikapcsolódást nyújtsunk. Nekünk nincs Balatonunk, de van egy Körösünk, amelynek adottságait, a meglévő értékek megtartásával fejlesztenünk kell, a lehetőségekkel élnünk kell. Szerencsére ehhez egyre erősebb kormányzati szándék is kapcsolódik.

 

A program megszületésekor országos szakemberekkel tárgyaltam a Bejárható Körösök Program előkészítésről. A tervezet várhatóan akár már októberben a kormány elé kerülhet, amiről természetesen azonnal tájékoztatjuk majd Önöket. A projekt számos fejlesztést hozhat városunk számára.

A beruházások több, egymásra épülő lépcsőben valósulhatnak majd meg.

Elsőként újabb aktív turizmust erősítő eszközöket szerezhetünk be, illetve a kikötők eszközállományát is bővíthetjük. Ezzel alkalmassá tehetjük a vízi megállóhelyeket például a kerékpárok szervizelésére, ami nagyon fontos elvárás volt a hozzánk látogatók részéről.

Ugyancsak az első lépésben szállásfejlesztésre is lehetőség nyílik majd. Azt hiszem, mindenki érzi, mennyire fontos lenne, hogy az aktív turizmushoz kapcsolódóan két-, illetve háromcsillagos szállások álljanak rendelkezésre városunkban. Ha ilyen beruházást hívhatnánk életre, akkor az Dánfok és a békési kikötő számára is lendületet adhatna.

Támogatást kapunk ahhoz is, hogy a Körösök-völgye márkát, brandet bevezessük. A cél az, hogy az elnevezést és a mögötte álló tartalmat az emberek ugyanúgy ismerjék majd, mint például a Tokaji borvidék kifejezést. Ehhez természetesen rendkívül sok munkára van szükség, de hiszünk benne, hogy  kormányzati segítséggel a Körösök vidéke méltó helyére kerülhet. Természetesen a helyi termékeket, a békési értékeket is népszerűsíteni fogjuk. Az aktív turizmushoz szeretnénk kapcsolni meglévő értékeinket a kosárfonástól a kiváló gyógyvizünkön keresztül a gasztronómiánkig.

A második lépés még nagyobb volumenű fejlesztéseket hozhat térségünknek. Zsilipek, illetve duzzasztó is létesülhetne, amelyek segítségével folyamatosan biztosíthatnánk a feltételeket a vízi turizmushoz. Az alapok megteremtése pedig lehetőséget adna a lakóhajózás bevezetéséhez is.

Rendkívül fontosnak tartom kiemelni, hogy a fejlesztések nem csak az ideérkező vendégeket, hanem legalább ugyanannyira a város lakosságát is szolgálnák.

Ugyancsak nagyon lényeges, hogy a fejlesztés szem előtt fogja tartani a horgászok érdekeit. Az elmúlt időszakban a Körös-vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége rengeteg fejlesztést valósított meg, nagyon sokat lendített a Körösök ügyén. Ezeket az eredményeket csak erősíteni fogja a fejlesztés-sorozat. Természetesen számos szakemberrel, így a KHESZ illetékeseivel is egyeztetni fogunk a kérdésekben. Úgy látjuk, hogy a horgászturizmus is óriási esély és lehetőség.

Szeretnénk erősíteni a sétahajózás lehetőségét, hiszen arra igény mutatkozik. Természetesen mindez úgy, hogy az az élővilágot, illetve a horgászokat se zavarja.

Tovább fejlesztjük a békési kikötőt.

Az elmúlt években nagyon sokan látogattak el hozzánk a VíziVándor és KerékpárosVándor elnevezésű nyári táborok keretében. Voltak már visszatérő vendégek is, őket szeretnénk megtartani. A fiatalok és az idősek számára egyaránt tartalmas programokat kívánunk biztosítani a Körösök mentén.

Minden fejlesztés megvalósítását úgy tervezzük, hogy az a meglévő élővilágot, különleges természeti környezetet ne veszélyeztesse, sőt lehetőség szerint erősítse is.

A vízi turizmus területén erősítjük a Körös-menti települések közötti kapcsolatot, mind a hazai, mind a határ túloldalán fekvő helységek tekintetében. Szeretnénk, ha minél többen ismernénk meg azt a vadregényes utat, ahogy az erdélyi területekről a Körös eljut megyénkig.

Mindez a kulturális és egyéb területeken is esélyt ad az együttműködésre, de erről települési kapcsolatainkról szóló programelemünkben részletesen szóltunk.

Minél több gyermekkel, fiatallal és természetesen a közép- és idősebb korosztállyal is szeretnénk megismertetni a Körösöket. Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy a folyó és élővilága fontos értékünk.

Mi Békésért Vagyunk!

Előző Cikk Következő Cikk